Zabezpieczanie skarp przy drogach

Zabezpieczanie skarp przy drogach Budując nowe drogi albo w przypadku wystąpienia osuwisk gruntu położonego powyżej drogi stosuje się odpowiednie zabezpieczenia. Zabezpieczając skarpy przy budowie dróg należy brać pod uwagę wiele czynników. Na dobór odpowiedniej metody mają wpływ czynniki bezpieczeństwa nie ekonomiczne.

Kotwienie

Jest to metoda często stosowana przy zabezpieczaniu i stabilizacji terenu w podejrzeniu ryzyka osunięcia się gruntu. Szczególnie przy budowie nowych dróg w terenach górzystych, szczególnie zboczy o dużej miąższości. Kotwy gruntowe wykonuje się wiercąc w podłożu otwór z jednoczesnym wyprowadzaniem urobku na zewnątrz. W większości gruntów konieczne jest wprowadzanie rur pomocniczych, które stabilizują proces wiercenia i montaż kotwy. Następnie podawany jest do środka zaczyn. Na sam koniec wprowadzona zostaje kotwa. Po okresie minimum tygodnia sprawdza się wytrzymałość kotew.

Gwoździowanie

Używane są do zabezpieczania skalnych osuwisk na drogach górskich są stosowane gwoździe gruntowe. Zbudowane są z prętów stalowych i innych elementów oraz obudów, które przeciwdziałają korozji. W przypadku kiedy grunt jest agresywny, czyli zawiera substancje aktywne chemicznie konieczne jest wykonywanie dodatkowych osłon przeciwkorozyjnych. Dodatkowym zabezpieczeniem ścian gwoździowanych jest powłoka spinająca tzw. opinka, może to być siatka, która zapewnia stabilizację. Pełni też funkcję estetyczną, zmniejsza erozję i zabezpiecza przed spadaniem okruchów na jezdnię. Niewątpliwą zaletą gwoździowania jest łatwość w dostosowaniu tej metody do różnych warunków gruntowych i nachylenia skarpy. Ponadto do montażu gwoździ używa się małe narzędzia wiercące minimalizując oddziaływanie na otoczenie. Natomiast zaletą kotw gruntowych jest możliwość stabilizacji skarp i zboczy o dużej miąższości oraz montowanie ich pod kątem. Obie metody są łatwe w maskowaniu o ile warunki glebowe na to pozwalają można ją zazielenić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *