Zakładanie ogrodu od podstaw

Kiedy już się jest szczęśliwym posiadaczem ogrodu stajemy przed następnym problemem jakim jest jego zagospodarowanie. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przy jego zakładaniu, aby nie popełnić błędów, które nas zniechęcą do pracy i przebywania w nim.

Jaki mamy teren?

To powinno być pierwsze pytanie na jakie sobie odpowiemy. Bo w zależności od tego czy mamy piaski czy lepszą glebę oraz jak się kształtują warunki wodne i nasłonecznienie będziemy dobierać rośliny. Wśród posiadaczy ogrodów panuje przekonanie, że działka musi być płaska jak stół. Niekoniecznie, obniżenia czy wzniesienia terenu wprowadzają urozmaicenie do krajobrazu.

Na sam początek należy obsadzić boki działki, a dopiero potem komponować środek. Od strony północnej i wschodniej warto posadzić sobie żywopłot. Dobrze by było, aby to były rośliny dobrze osłaniające, a najlepiej zimozielone. Może to być świerk czy thuja, które rozrastając się osłonią w zimie nasz ogród od ostrych wiatrów. Dodatkowo można obsadzić roślinami ścieżki i oddzielić różne części ogrodu od siebie.

Odpoczynek w ogrodzie

Dobrze urządzone miejsce do wypoczynku w ogrodzie to podstawa. Korzystnie jeśli znajduje się ono w przyjemnym, delikatnym cieniu. Najlepiej utworzyć taki cień sadząc drzewa ozdobne z szerokimi koronami jak klon czy katalpa. Stworzyć w ten sposób można też przytulną atmosferę. Warto zainwestować w pachnące kolorowe kwiaty, które ożywią nam ogród. Dobrym wyborem będą róże wielkokwiatowe w kompozycji z zielonymi krzewami czy szpaler z różnych bylin.

Miejsce gdzie będziemy przebywać z bliskimi na powietrzu powinno mieć nawierzchnię stabilną i odporną na ścieranie i warunki atmosferyczne. Szczególnie, jak planujemy postawić w tym miejscu duży stół i grilla. Dla dzieci warto urządzić kącik z piaskownicą czy całym placem zabaw.

Urządzanie ogrodu na niezagospodarowanym terenie to duże wyzwanie, które warto podjąć. Praca w ogrodzie to też jest sposób na zrelaksowanie się, wyciszenie. Niebagatelne znaczenie ma też takie zagospodarowanie terenu aby wygodnie się w ogrodzie spędzało czas.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym PodkarpackieSady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *